Somali Ticari Vize

Somali'yi ticari sebeplerle ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ziyaretleri öncesinde Somali ticari vizesi almak zorundadır.

Somali ticari vizesi başvurusu yapacak kişilerin pasaport geçerlilik süreleri, Somali seyahatinin bitişinden itibaren en az 6 ay daha uzun olmalıdır. Seyahat planı yapılırken pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat edilmelidir. Geçerlilik süresinin 6 ayın altında olması durumunda vize başvurusu yapılmadan önce pasaport geçerlilik süresinin uzatılması için resmi kuruma başvuruda bulunulmalıdır.

Somali ticari vizeleri 30 günlük tek girişli olarak verilebilmektedir. Ayrıca Somali express vize uygulaması bulunmamaktadır. Somali ticari vize başvurusunda bulunacak T.C. vatandaşlarının seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinde vize evraklarını hazırlayıp başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

Somali ticari vize başvuruları Ankara Somali Büyükelçiliği vize bölümünden şahsen yapılabildiği gibi, yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla Türkiye'nin her yerinden şahsen gelmenize gerek kalmadan Somali vize başvurunuzu gerçekleştirebilmektedir.

Firmamız Somali ticari vizesi başvurularınız için Türkiye'de sizin adınıza başvuru ve takibini yapmaya tam yetkili acentadır.


Somali ticari vize başvurusu için gerekli evraklar

 1. Pasaport aslı ve fotokopisi (Dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.)
 2. Eksiksiz doldurulmuş Somali vize başvuru formu
 3. İki adet fotoğraf (Son 3 ay içinde çekilmiş olmalı)
 4. Somali'dan ticari davetiye mektubu (Somali'da davet eden kurum tarafından başvuru sahibi adına hazırlanmış olmalıdır ve davet eden firmanın iletişim ve adres bilgileri mutlaka bulunmalıdır.)
 5. Şirket antetli kağıdına gidiş amacını, gidecek kişinin şirketteki görevini ve seyahat tarihlerini detaylı bir şekilde bildiren kaşeli imzalı vize talep dilekçesi
 6. Şirket imza sirküleri fotokopisi
 7. Faaliyet belgesi
 8. Şirket oda sicil kaydı
 9. Şirket vergi levhası fotokopisi
 10. SGK işe giriş bildirgesi
 11. Son 3 aya ait maaş bordrosu (kaşe ve imzalı)
 12. Şirket banka hesap dökümü (Banka tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalı)
 13. Otel rezervasyonu
 14. Uçak bileti rezervasyonu


Somali ticari vize ücreti 2019

Somali ticari vize başvuru ücreti Somali Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir ve zaman içinde güncellenebilmektedir. 2019 yılı için güncel vize ücretleri hakkında bilgi ve danışmanlık almak için 0312 419 09 22 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz ya da iletişim formumuzu doldurarak vize danışmanlarımızın sizinle irtibata geçmesini talep edebilirsiniz.

Somali ticari vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

 • Vize başvurunuzun seyahatinizden en az 15 gün önce yapılması, başvurunuzun sonuçlanmasında yaşanabilecek bir gecikme durumunda mağduriyet yaşamamanız için tavsiye edilmektedir.
 • Vize başvurusu yapılacak pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunması gerekmektedir.
 • Pasaport 10 yıldan daha eski olmamalı ve pasaportun vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.
 • 18 yaşından küçük olan başvuru sahiplerinin başvuruları anne ve baba tarafından veya yasal vasi aracılığıyla yapılmalıdır.
 • Yıpranmış bir pasaportla yapılacak vize başvurusu, Büyükelçilik tarafından onaylansa bile ülke sınırlarına giriş esnasında kontrol birimleri tarafından geri çevrilebilir.
 • Başvuru formundaki tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bilgiler içermelidir.
 • Sağ üst köşede yer alan ‘FOTOĞRAF’ bölümüne biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır.
 • Form tükenmez kalem ve büyük harf kullanılarak doldurulmalıdır.
 • Formun en alt köşesinde yer alan bölüme imza atılmalıdır. İmzalanmamış formlar kabul edilmemektedir.
 • Vize başvurunuz Somali Büyükelçiliği tarafından reddedilebilir. Somali Büyükelçiliği'nin ret nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır. Başvurularınızın ret sonucu almaması için yetkili bir vize başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir.